Kultura picia kawy w różnych krajach
pierzga
Przygotowując się do zawodu baristy, warto wiedzieć, gdzie, kiedy i jak spożywa się kawę. Przecież zawsze może nam się trafić klient z innego kraju, który zamówi swoją tradycyjną, ulubioną kawę.
Takie cenne informacje można zdobyć podczas kursów i szkoleń, ale także w czasie naszych licznych podróży po świecie. Okazuje się, że ziarna kawowca przygotowywane są na wiele różnych sposobów, a każdy kraj ma swoje tradycyjne i od lat pielęgnowane zwyczaje związane z zaparzaniem kawy.
Dla przykładu, w Turcji parzy się kawę w specjalnych tygielkach, trzeba ją zagotować trzy razy i zdjąć z ognia. Robiona ze specjalnej mieszanki, cukru i wody jest bardzo mocna, niezwykle słodka i ma duże działanie pobudzające.
Słodką kawę pije się również w Brazylii, ale jest ona nieco inaczej przygotowywana. Ziarna kawy gotuje się w wodzie z cukrem i później przelewa przez bawełniane sitko.
Co ciekawe, taki napój podaje się tam nawet małym dzieciom. Z serwowania słodkiej kawy słyną też kraje arabskie.
We Włoszech natomiast pije się kawę robioną na wiele sposobów, ale przy każdym przestrzega się pewnych zasad podyktowanych porą dnia. I tak, kawę z mlekiem pije się tam tylko w porze śniadaniowej, natomiast czarną można bez ograniczeń do bardzo późnych godzin.
Podobnie jest we Francji, gdzie na rozpoczęcie dnia podaje się delikatne, zabielane kawy, dopiero później można liczyć na mocniejsze napary. Stany Zjednoczone spopularyzowały „kawę w biegu”, którą wypija się wszędzie wprost z papierowego kubeczka.